Tehotenská a riziková poradňa

Tehotenská a riziková poradňa

Vitajte v našej tehotenskej poradni.

Profesionálne a empaticky vás budeme sprevádzať celým vašim tehotenstvom. Sme tu, aby sme vám pomohli zodpovedať vaše otázky, poskytovali informácie o fázach tehotenstva a ponúkali podporu pre zdravý vývoj vášho dieťaťka. Naši kvalifikovaní odborníci vám budú k dispozícii s najnovšími informáciami o tehotenstve, pôrode, starostlivosti o novorodenca a všetkých dôležitých aspektoch materstva. Spoločne vytvoríme jedinečný plán, aby sme vám poskytli istotu a pohodlie v každom štádiu gravidity. V tehotenstve sú povinné lekárske vyšetrenia kľúčovým prvkom starostlivosti o zdravie matky a plodu. Tieto pravidelné návštevy sú dôležité pre monitorovanie a zabezpečenie priebehu tehotenstva.

Zoznam vyšetrení počas tehotenskej poradne:
  • Diagnostika/potvrdenie gravidity:

V počiatočnej fáze tehotenstva je dôležité podstúpiť prvú návštevu u gynekológa (ideálne 2 týždne po vynechaní pravidelnej menštruácie) na ultrazvukové potvrdenie tehotenstva. Naplánujeme nasledujúce vyšetrenia a poradíme Vám ohľadne stravovania a životného štýlu prispôsobenému gravidite.

  • Odbery k tehotenskej knižke:

Zahrňujú krvnú skupinu, Rh faktor, krvný obraz a testy na infekčné a pohlavne prenosné ochorenia, ktoré by mohli ovplyvniť tehotenstvo.

  • Ultrazvuky:

Pravidelné ultrazvuky umožňujú sledovať rast a vývoj plodu, ako aj zistenie prípadných abnormalít. V rámci skríningu vrodených vývojových chýb plodu sú najdôležitejšie ultrazvukové vyšetrenia v 10-12. a 18-22. týždni gravidity, ale ultrazvukové vyšetrenie je u nás súčasťou každej poradne.

  • Monitorovanie krvného tlaku, hmotnosti a moču :

Pravidelná kontrola týchto parametrov je pravidelnou súčasťou každej tehotenskej poradne. Je dôležitá pre detekciu prípadnej preeklampsie alebo iných problémov s tlakom.

  • Testy na cukrovku (gestačný diabetes mellitus) :

Skríning na gestačný diabetes sa realizuje v 24-28 týždni gravidity. Pacientka nalačno vypije koncentrovaný roztok glukózy a potom sa opakovane meria hladina cukru v krvi v určitých časových intervaloch. Na základe týchto meraní sa určuje, či je prítomný gestačný diabetes.

  • Kontrola srdcových oziev plodu/CTG:

Poskytuje informácie o srdcových ozvách plodu a sťahoch maternice, ktoré sa vyžíva najmä v období III. trimestra. Toto vyšetrenie nám pomáha monitorovať priebeh tehotenstva a prípadne včas identifikovať náznaky hypoxie plodu. Je to neinvazívne vyšetrenie a vykonáva sa pomocou pásov, ktoré sú umiestnené na brucho tehotnej ženy. Jedna časť pásu obsahuje senzor na monitorovanie srdcových oziev plodu, zatiaľ čo druhá časť sleduje kontrakcie maternice. Tieto informácie sa zaznamenávajú na papier alebo elektronicky. Hlavným cieľom CTG vyšetrenia je zistenie, či srdcové ozvy plodu sú normálne a reagujú adekvátne na kontrakcie maternice, prípadne zachytenie predčasných sťahov maternice.

  • Vaginálne vyšetrenie v gravidite:

Vaginálne vyšetrenie počas tehotenstva môže byť súčasťou rutinných prehliadok, najmä v priebehu tretieho trimestra. Tieto vyšetrenia sú navrhnuté tak, aby lekári mohli monitorovať zdravie matky a plodu, a zistili prípadné komplikácie. Pri vyšetrení sa posudzuje: krčok maternice (dĺžka, konzistencia, orientácia, prípadne otvorenie), poloha plodu, posúdenie polohy hlavičky plodu a množstva plodovej vody. Je dôležité mať na pamäti, že vaginálne vyšetrenia sú bežnou súčasťou v priebehu tehotenstva a slúžia na monitorovanie zdravia matky a plodu. Lekár vám vždy vysvetlí účel a postup vyšetrenia a bude rešpektovať vaše pohodlie a súkromie.

  • Cervikometria:

Ultrazvukové meranie dĺžky krčka maternice, ktorého cieľom je zhodnotiť stav a kompetenciu krčka. Tento test sa často vykonáva v priebehu druhého až tretieho trimestra tehotenstva, kedy je riziko predčasného pôrodu väčšie.

 

Tieto vyšetrenia spolu poskytujú komplexný pohľad na priebeh tehotenstva a umožňujú lekárom identifikovať prípadné problémy včas, čo prispieva k zabezpečeniu bezpečného tehotenstva a zdravého pôrodu.

Riziková gravidita označuje tehotenstvo, ktoré je spojené s vyšším rizikom komplikácií pre matku, plod alebo oboch. Tieto komplikácie môžu byť spôsobené existujúcimi zdravotnými komplikáciami matky, priebehom tehotenstva alebo inými faktormi. Ide najmä o vek matky, existujúce zdravotné problémy, prítomnosť chronickej choroby, ako sú diabetes, hypertenzia alebo autoimunitné ochorenia a problémy s tehotenstvom/pôrodom v minulosti. Medzi rizikové faktory patrí aj viacplodová gravidita. Lekári sledujú rizikové gravidity s väčšou starostlivosťou a častejším monitorovaním, aby mohli rýchlo identifikovať prípadné komplikácie a prijať potrebné opatrenia na ich riešenie. Zvláštne postavenie má gravidita po in vitro fertilizácii (po umelom oplodnení) na ktorú sa špecializujeme a využívame naše znalosti z odboru reprodukčnej medicínu aby sme túto extrémne vytúženú graviditu v zdraví doviedli k pôrodu zdravého dieťatka pri zachovaní zdravia a spokojnosti matky.